OŠETŘOVATELSKÁ PÉČE
Hygiena v těhotenství
Obecně je v těhotenství zvýšena sekrece potních a mazových žláz, je proto vhodné pravidelné sprchování vlažnou vodou případně krátká koupel ve vlažné vodě.
Příliš horká lázeň či sprcha nejsou vhodné, stejně jako nadměrné slunění či použití solária, které navíc zvyšují tvorbu těhotenských pigmentací. V období prvního trimestru, tj. v období tzv. organogeneze (vývoji orgánů) může vlivem vyšších teplot (horká koupel, sauna, horečka matky) dojít ke vzniku rozštěpových vad, příp. k závažnějšímu poškození vyvíjejícího se zárodku až k jeho odumření. V dalším průběhu těhotenství je vývojové poškození plodu horkou koupelí nepravděpodobné. Větším rizikem horké koupele je vyvolání předčasného porodu v poslední třetině těhotenství, a to zejména u žen, kterým předčasný porod hrozí.
Nejsou vhodné ani žádné poševní výplachy a používání příliš agresivního, dráždivého mýdla, které zhoršuje přirozenou kyselost pochvy a činí ji zranitelnější k choroboplodným zárodkům.
Péče o kůži v těhotenství
Kůže je během těhotenství, zejména v některých lokalitách (prsy, hýždě, stehna, břicho) rychle a více napínána a podkoží může nenávratně popraskat. Vznikají tak nejprve fialově zbarvené pajizévky, nebo-li tzv. strie, které postupně zbělají. Tvorbu pajizévek můžeme snížit již od počátku těhotenství pravidelným, opakovaným promazáváním mastnými krémy, nejlépe s obsahem kyseliny hyoluronové která tvorbu pajizévek zmenší. Krémy jsou běžně k dostání v lékárnách či drogeriích.